Mgr. et Mgr. Martina Mariana Štadlmajerová

Vážení rodiče a příznivci moderního vzdělávání,
jsem povoláním učitelka, matka dvou dětí a rozhodla jsem se v Aši založit soukromou základní školu. V oblasti vzdělávání jsem vyrostla a aktivně se jí věnuji od studií na vysoké škole. Měla jsem možnost studovat i pracovat ve školách různého typu a zaměření. Situaci v českém státním školství osobně vnímám jako nepokrokovou. Obecně v našem školském vzdělávacím systému často narážím na kostnatost a setrvávání v zažitých stereotypech a to napříč základním, středním i vysokým školstvím. V průběhu své patnáctileté pedagogické praxe jsem dospěla k závěru, že se pokusím pomocí svých nabytých zkušeností přispět ke změně tohoto faktu, alespoň na úrovni našeho města.

Mým záměrem není kritizovat, ale jednat. Nehodlám svým počinem ani nikterak znevažovat práci mých kolegů učitelů. Osobně si vážím každého, kdo pracuje na tom, aby naše budoucnost byla lepší. To vnímám jako poslání všech pedagogů a sama se na tom aktivně spolupodílím.

Mým cílem je obohatit současnou nabídku základního vzdělávání o principy, které se úspěšně uplatňují v mezinárodních školách a které dětem přinášejí radost z poznávání nových věcí. Koncept výuky v britské mezinárodní škole, se kterým jsem se během svého působení v Praze podrobně seznámila a kterého jsem stala součástí, mne zaujal natolik, že mě dovedl až k založení vlastní malé školy. Školy, do které bych své zkušenosti z tamního vyučování promítla. Hlavní motivací je budoucí vzdělávání mých dětí a přeji si, aby se takovým způsobem učily nejen ony. Vytvořila jsem tým odborníků, kteří se mnou na celém procesu vzniku školy spolupracují a mnozí z nich se na chodu školy podílejí.

Vystudovala jsem ašské gymnázium, kde jsem se zaměřovala především na studium českého a německého jazyka. Vzdělávala jsem se na německých středních školách v Selbu a Bayreuthu, poté jsem složila jazykovou zkoušku Zertifikat Deutsch. Profilovala jsem se pro studium humanitních věd a během studia SŠ jsem též navštěvovala literárně-dramatický obor při místní ZUŠ. Byla jsem aktivní recitátorkou a dosáhla v této oblasti několika úspěchů. S divadelními představeními jsme se účastnili mnoha národních i mezinárodních přehlídek. Díky vedoucímu Mgr. Romanu Černíkovi jsme měli možnost poznat vzdělávání i v jiných evropských zemích, zejména pak v Dánsku. S Mgr. Černíkem jsem udržovala kontakt i během studia na Západočeské univerzitě a zúčastnila se pod jeho vedením pobytu na Erasmově univerzitě v Rotterdamu se zaměřením na multikulturní výchovu.

Jako vystudovaná učitelka českého jazyka a občanské výchovy pro druhý stupeň ZŠ mám praxi jak ve tradičním školském systému, tak v alternativním vzdělávání. Začala jsem ještě při studiích Pedagogické fakulty ZČU v Plzni učit na Svobodné chebské škole, kde jsem vyučovala český jazyk a vedla semináře literatury. Zároveň jsem studovala na Fakultě humanitních studií a Filozofické fakultě ZČU a rozvíjela své zájmy v oblasti humanitních věd a jazyků. Poté, co jsem na pedagogické fakultě získala první magisterský titul, jsem odjela na pracovní pobyt do zahraničí, abych se zdokonalila v angličtině. Během pobytu v Irsku jsem dokončila studium na FF ZČU v oboru Evropská kulturní studia a získala druhý magisterský titul.

Po studiích jsem několik let působila na ašské ZŠ praktické jako učitelka 2. stupně. Na UJEP v Ústí nad Labem jsem si následně doplnila vzdělání o speciální pedagogiku a etopedii. Poté jsem se rozhodla vyměnit prostředí českého školství a seznámit se s principy mezinárodního vzdělávání tady v Čechách. Získala jsem místo učitelky českého jazyka pro Čechy i cizince v britské mezinárodní Riverside school v Praze (www.riversideschool.cz). V této instituci jsem pracovala pět let a složila jazykovou zkoušku FCE z angličtiny.

Než jsem nastoupila na mateřskou dovolenou, pracovala jsem jako učitelka anglického jazyka na ZŠ Kamenné v Aši. I při rodičovské dovolené jsem se každý týden vídala se žáky místních základních škol, které jsem pravidelně od podzimu připravovala na přijímací zkoušky na střední školy z českého jazyka. Rovněž jsem se aktivně zapojila do vzdělávání ukrajinských dětí a v MěDDM Sluníčko pracovala jako lektorka českého jazyka se skupinou ukrajinských adolescentů. V současné době již působím jako ředitelka v nově založené NEOnové škole, přičemž se nadále věnuji i jiným kreativním projektům, zejména fotografování.

Zaměřuji se především na výuku českého jazyka a literatury, zajímám se o oblast rozvoje čtenářských dovedností a mluveného projevu, do výuky zapojuji prvky dramatické výchovy, vyučuji český jazyk pro cizince, vedla jsem čtenářské dílny, založila a provozovala školní knihovnu na ZŠ a PrŠ v Aši. Dále se aktivně věnuji angličtině, výtvarné výchově, fotografování a humanitním vědám. Mám zkušenost jako metodik prevence sociálně patologických jevů, zajímám se též o výchovu ke zdraví. Mám bohaté zkušenosti s vedením školních projektů, dokonce jeden z nich s názvem Evropské tržiště v roce 2015 zvítězil v soutěži Domu zahraniční spolupráce.